Oddíl Bílý bizon

Co děláme?

Každý týden se pravidelně scházíme na schůzkách v klubovně či venku, kde hrajeme spoustu her, soutěžíme, poznáváme nové věci, vyrábíme rukodělky, … Alespoň jednou za měsíc vyrážíme na polodenní nebo celodenní výlet do přírody i do města, za sportem i kulturou – zříceniny hradů, jeskyně, opuštěné pískovny, muzea, výstavy, plavání, bruslení, kola, … Účastníme se také akcí pořádaných střediskem – Mistr uzlování, Betlémské světlo, … V létě jezdíme na tábor, kde táboříme ve stanech týpí a zažíváme vždy jiné velké dobrodružství. Každý skautský rok se potkáme na více než padesáti akcích.

Doba a místo schuzek

Pravidelné schůzky jsou vždy ve středu v době 17:15 – 19:00 hod. v naší klubovně v budově spolkového domu, který stojí na náměstí ve Křtinách.

O oddílu

Název oddílu: 1. oddíl skautů „Bílý bizon“

Vedení oddílu:
Zbyněk Drápela ml. – Hroch – vůdce oddílu
Jiří Pinďák – Diki – zástupce vůdce oddílu
Jan Drápela – Jedi – zástupce vůdce oddílu
Matěj Opletal – Balů
Vítězslav Hložánek – Hloža

Znak oddílu:  Silueta bizona v bílé barvě na modrém poli.
Znak v této podobě využíváme na našem totemu, naší vlajce i na oddílových tričkách.

Oddílová barva:  světle modrá.

Podívejte se také na informace o našich družinách, kterými jsou Jestřábi a Vlci.

Úspěchy oddílu

Úspěchy v roce 2017–2018

Junácký Slunovrat ve Slavkově – 1. místo
Hra Lesní lidé na Jelenici – 2. místo

Úspěchy v roce 2016–2017

Holmesiáda „Mafie ve Křtinách“, detektivní hra – 1. místo
Svojsíkův závod, okresní kolo ve – 1. místo

Úspěchy v roce 2015–2016

Hra Lesní lidé na Jelenici – 1. místo

Historie oddílu

Historie křtinských skautů začíná ve třicátých letech dvacátého století. První zmínky o skautingu ve Křtinách jsou ze skautského deníku Zdeňka Farlíka z roku 1925. Ten vedl skutečnou skautskou hlídku, která měla devět členů v letech 1929–1933.
Po druhé světové válce ve Křtinách skautský oddíl nefungoval, ale místní chlapci chodili do oddílu v sousedních Babicích.
V letech 1968–1970 byl ve Křtinách oddíl skautů, jehož vůdcem byl Mirko Dressler – Starý dub. V oddíle byly družiny Lišáků a Racků a měl 16 členů. Po dvou letech však skauting ve Křtinách, podobně jako v celé republice, zanikl a s ním i skautský oddíl.
Po obnovení skautského střediska ve Křtinách vznikl i oddíl skautů. Vedl jej Boris Adámek – Lachtan a Jiří Dressler – Wolf. Oddíl měl deset členů ve dvou družinách, které se jmenovaly Delfíni a Bobři.
Od roku 1991 převzal vedení oddílu Zbyněk Drápela – Náčelník. Hned v roce následujícím se se skautským oddílem sloučila smečka vlčat a vznikl tak 1.chlapecký oddíl Křtiny. Díky přílivu členů od vlčat mohla vzniknout třetí družina s názvem Termiti. Oddíl měl v tomto období 19 členů. Od roku 1994 nese oddíl jméno“Bílý bizon“. Členská základna se postupně snižovala, zanikla družina Termitů a v roce 1995 málem i celý oddíl. Ve skautském roce 1995–1996 se díky velkému náboru nováčků činnost obnovila. Z nováčkovského oddílu vznikla družina skautů Jestřábi a šestka vlčat Tygři. Společně s rovery tak opět začal fungovat silný 1.chlapecký oddíl „Bílý bizon“ Křtiny. Postupem času vznikla i nová skautská družina Vlci fungovala téměř dva roky v letech 2000–2003.
V roce 2004 byl jmenován novým vůdcem oddílu Petr Zapletal – Warden. Na jaře roku 2008 se rozdělil 1.chlapecký oddíl Bílý bizon na dva oddíly – skautský a vlčácký. V oddíle tak zůstali skauti a roveři.
V roce 2010 převzal oddíl Jiří Pinďák. Ve skautském roce 2010–2011 vznikla díky příchodu šesti vlčat z vlčácké smečky nová družina Vlků. Probíhá velmi pestrý a zajímavý program. Oddíl dosáhl historického úspěchu – družina Jestřábů se probojovala do celostátního kola Svojsíkova závodu, kde obsadili 13. místo. V novém skautském roce má oddíl, díky přechodu vlčat ke skautům 18 členů. Co do počtu se oddíl dostává na druhou nejvyšší úroveň v historii křtinských skautů.
Sepsal Zbyněk Drápela – Náčelník dne 10. 12. 2011